طرح درس خط مشی گذاری پیشرفته
طرح درس
طرح درس
دانشگاه شهید چمران اهواز
معاونت آموزشی و تحصیلات تکمیلی
طرح درس ویژة درسهای تحصیلات تکمیلی دانشگاه
آدرس ایمیل: ed.mahmoodi@scu.ac.ir | مرتبة علمی: استادیار | نام و نام خانوادگی استاد: ادریس محمودی |
نیمسال تحصیلی: اول 99-1398 | گروه: مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی | دانشکده: اقتصاد و علوم اجتماعی |
تعداد واحد: 2 | نام درس: خط مشی گذاری پیشرفته | دورة تحصیلی: کارشناسی ارشد |
جایگاه درس در برنامة درسی دوره:
| ||
هدف کلی: این درس با هدف آشناسازی دانشجویان رشته مدیریت اصلاح و کیفرهای قضایی در مقطع کارشناسی ارشد با موضوعات مربوط به خط مشی گذاری و تصمیم گیری در خصوص مسائل کلان دولت و کشور بوده و همچنین افزایش قدرت تجزیه تحلیل و درک مسائل مربوط به سیاست گذاری و مدلهای خط مشی گذاری را با توجه به پشتوانه های نظری در حوزه دولتی طراحی گردیده است .
| ||
اهداف یادگیری: انتظار می رود که دانشجویان با مسائل مربوط به خط مشی گذاری در دنیا که ذیلاً به آنها اشاره می گردد، آشنا گردیده و مهارت های لازم را در ریشه یابی و ارائه راهکارهای علمی برای حل این مسائل با عنایت به تئوری های خط مشی گذاری به دست آورند. | ||
رفتار ورودی: آشنایی با مدیریت تصمیم گیری آشنایی با مباحث کلیات علم اقتصاد، | ||
مواد و امکانات آموزشی:
| ||
روش تدریس:
| ||
وظایف دانشجو:
| ||
شیوه آزمون و ارزیابی: 1- مشارکت فعالانه در مباحث مطروحه در کلاس 3 نمره 2- نقد و بررسی کتاب 2 نمره 3- آزمون پایان ترم 15 نمره نمره تشویقی مشارکت کلاسی (5/1 نمره): حضور در کلاس و گوش دادن لازم است اما کافی نیست. برای کفایت حضور در کلاس مشارکت ضرورت دارد. ارائه مثالهای خوب، نکات قابل تأمل و هوشمندانه، و عملکرد شما در ارائه تکالیف کلاسی نمونه هایی از موارد مد نظر هستند. در هر جلسه بر مبنای مشارکت نمره 0 یا 1 به هر دانشجو داده میشود. در پایان مجموع نمرات مشارکت هر نفر بر تعداد جلسات برگزار شده تقسیم شده و در نمره 5/1 ضرب خواهد شد. | ||
منابع درس:
|
همکاران ارجمند میتوانند برای آگاهی بیشتر درباره روشها و فنون تدریس و بهویژه روش تهیه طرح درس، نگاه کنند به: حسن شعبانی، مهارتهای آموزشی و پرورشی (روشها و فنون تدریس)، 2 جلد، تهران: سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاهها (سمت)، 1390.
برنامه کلاسی
موضوع | تاریخ |
1- آشنایی با روش های تحلیل مسائل مربوط به خط مشی گذاری 2- آشنایی با سلسله مراتب برنامه ها و ارتباط آن با خط مشی گذاری | هفتة یکم (23/6/98 تا 29/6/98) |
3- آشنایی و تحلیل مدل عقلایی خط مشی گذاری (مزایا و معایب) 4- آشنایی و تحلیل مدل تغییرات جزیی و تدریجی (مزایا و معایب) | هفتة دوم (30/6/98 تا 5/7/98) |
5- بررسی و تحلیل نظریه بازی و کارکردهای آن در نظام حکومتی کشورها در عرصه بین الملل | هفتة سوم (6/7/98 تا 12/7/98) |
6- بررسی و تحلیل مدل گروهی و مدل نخبگان 7- بررسی و تحلیل رابطه بین سیاست گذاری و اجرای خط مشی در نظام های بین المللی | هفتة چهارم (13/7/98 تا 19/7/98) |
آزمون 1 | هفتة پنجم (20/76/98 تا 26/7/98) |
8- بررسی و تحلیل تصمیم گیری شهودی | هفتة ششم (27/7/98 تا 3/8/98) |
9- اخلاقیات و حرفه ها ؛ مسئولیت اخلاقی و اجتماعی | هفتة هفتم (4/8/98 تا 10/6/98) |
10- نقد و بررسی موضوع ارزیابی در خط مشی گذاری | هفتة هشتم (11/8/98 تا 17/8/98) |
11- آشنایی با مدل سیستمی آلموند | هفتة نهم (18/8/98 تا 24/8/98) |
12- آشنایی با مدیریت مشارکتی و تحلیل آن در اجرا | هفتة دهم (25/8/98 تا 1/9/98) |
آزمون 2 | هفتة یازدهم (2/9/98 تا 8/9/98) |
13- بررسی و نقد گروههای ذینفع (کارکردها ؛ مزایا و معایب) در نظام حکومتی | هفتة دوازدهم (9/9/98 تا 15/9/98) |
14- نقد و بررسی تئوری عاملیت و خادمیت | هفتة سیزدهم (16/9/98 تا 22/9/98) |
15- بررسی و تحلیل نقش احزاب در نظام حکومتی کشورها | هفتة چهاردهم (23/9/98 تا 29/9/98) |
16- نقد و بررسی تئوری تصمیم گیری اجتماعی | هفتة پانزدهم (30/9/98 تا 6/10/98) |
17- نقد و بررسی خصوصی سازی و مدیریت دولتی نوین در دنیا و کشور ایران | هفتة شانزدهم (7/10/98 تا 13/10/98) |
ارائهها | هفتة شانزدهم (7/10/98 تا 13/10/98) |