نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

مسابقات موت کورت

مسابقات موت کورت


مسابقات موت کورت

مسابقات موت کورت، یادواره هانری دونان، هر ساله دانشجویان علاقمند و شیفته حقوق بین الملل به خصوص در زمینه حقوق بشردوستانه را به این چالش علمی سوق می دهد.
مسابقات موت کورت در خود فرآیند یادگیری و کسب تجربه ای است که بسته به سطح مسابقات،قرابت و نزدیکی به خصوصی با خود مراجع قضایی بین المللی دارد ودرواقع یکی از بهترین فرصت ها برای یادگیری و آموختن حقوق بین الملل،شرکت در مسابقات شبیه سازی دادگاه ها است.
مرحله اول هفتمین دوره ی مسابقات شبیه سازی جلسات محاکمه دیوان بین المللی کیفری در تاریخ پنج شنبه 28 مرداد ماه 1395 در سالن آمفی تئاتر ساختمان جمعیت هلال احمر برگزار می گردد. در این دوره از مسابقات شانزده تیم از دانشگاه های مختلف کشور شرکت می کنند که از میان آن ها چهار تیم به مرحله دوم برای تعیبن تیم های نماینده ایران در مسابقات جنوب شرق آسیا و مسابقات جهانی پیکته صعود خواهند کرد. داوران این دور از مسابقات از اساتید حقوق بین الملل هستند. هر تیم در مقابل چهار قاضی، یک بار در مقام دادستان و یک بار در مقام وکیل مدافع- هر یک ده دقیقه- پرونده فرضی را بررسی می کردند، که با توجه به درک درست پرونده، تحلیل درست مسائل بر اساس منابع روز حقوق بین الملل بویژه حقوق بین الملل بشردوستانه و کیفری، نحوه پاسخ به سوالات داوران و همچنین بر اساس لایحه و کیفرخواست کتبیشان امیتاز خواهند گرفت.
در این دوره بر طبق سناریو می بایست به جنایت جنگی و بشردوستانه دو نفر رسیدگی شود. اتفاقات در کشور رودینگا رخ می دهد.
بریگادیر وسودینا، فرمانده نظامی سازمان ارتش آزادی (AFD)با اتهامات جنایت علیه بشریت ناپدیدسازی اجباری و جنایت جنگی آسیب دراز مدت و گسترده به محیط زیست
بریگادیر زاچسو فرمانده ارتش دولت رودینگا، با اتهامات جنایت علیه بشریت قتل و جنایت جنگی قتل
سناریو در شانزده صفحه با شروع تاریخچه ای استقلال دولت رودینگا آغاز شده و در ادامه به چگونگی شروع نارضایتی های مردمی در برخی استان ها و در نهایت تشکیل گروه سیاسی نظامی AFD یا "ارتش برای دموکراسی" می پردازد.
دوره دوره زمانی مهم مشخص گردیده اند. First and Second Series of Attacks دوره های زمانی هستند که وقایع و جنایات ارتکابی در آنها اتفاق افتاده است. ولیکن آنچه که مشخص است.
در دوره اول حملات گروه نظامی ارتش دموکراسی با دولت مرکزی رودینگا در شهر روکاما به منازعه می پردازد.
در دوره دوم حملات، با شکست این گروه از ارتش، دولت همسایه زاوالو به درخواست AFD به کشور رودینگا حمله می کند و نیروهای متجاوز به همراه سازمان AFD علیه دولت رودینگا می جنگند.
در پرونده مسائل صلاحیتی مورد توجه نیست، هر دو دولت عضو کنوانسیون های چهارگانه به همراه پروتکل های الحاقی آن هستند و از اعضای دیوان بین الملل کیفری بشمار می روند.